Przejdź do treści

Aplikacja dla rodziców, która zadba o bezpieczeństwo dzieci

Aplikacja dla rodziców
Aplikacja dla rodziców ReplyASAP to dzieło Nicka Herberta – fot. Pixabay

Wzywać policję, dzwonić na alarm czy do znajomych? Aplikacja wymyślona przez pewnego tatę ułatwi wydobycie informacji od twojej pociechy. Jeśli twoje dziecko ignoruje i nie odpowiada na sms-y, możesz teraz zablokować jego telefon do czasu, aż odpowie lub choćby przeczyta wiadomość.  

Aplikacja dla rodziców ReplyASAP to dzieło Nicka Herberta, który zapewne był  rodzicem niepokojącym się o bezpieczeństwo swojego syna – stąd genialny pomysł.

Jak komórka, tablet i komputer wpływają na dziecko? Cyberchoroby plagą XXI wieku

Aplikacja dla rodziców, która zadba o bezpieczeństwo dzieci

Jeśli na dany (zsynchronizowany z aplikacją) telefon przychodzi sms i odbiorca nie odpowie (i nie przeczyta) informacji w nim zawartej, smartfon zostaje automatycznie zablokowany, do czasu aż odbiorca wyśle odpowiedź lub chociaż przeczyta informację.

Jeśli telefon jest wyłączony, aplikacja automatycznie włączy alarm.

Korzystacie z tego typu aplikacji?

Iza Farenholc

Dziennikarka i redaktorka. Pracowała jako redaktor naczelna w magazynie dla rodziców Gaga oraz współpracowała m.in. z magazynami Zwierciadło, Twój Styl, Sens, Glamour - materiały psychologiczne, recenzje książkowe, muzyczne i filmowe, wywiady, reportaże z podróży.

Jak obniżyć cholesterol?

Jak obniżyć cholesterol?
Dieta może zdziałać cuda – Fot.Pixabay

Nawet jeśli lubisz hamburgery, nie musisz się z nimi rozstawać. Czasami wystarczy zmiana diety –ograniczenie mięsa, jedzenie warzyw, owoców i pełnych ziaren. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że istnieją naturalne sposoby na obniżenie cholesterolu. Lekarze coraz częściej zalecają zmianę sposobu żywienia, zanim przepiszą leki.

Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że istnieją sposoby na obniżenie cholesterolu. I nie piszemy tutaj o lekach (statynach), które mają takie właśnie działania. Ostatnio coraz częściej lekarze zalecają przejście na dietę, zanim przepiszą leki.

Jak obniżyć cholesterol? Oto 5 kroków – warto spróbować!

  • Spożywaj nienasycone kwasy tłuszczowe

(NNKT – organizm sam ich nie wytwarza i muszą być dostarczane z żywnością), unikaj kwasów nasyconych i kwasów trans. Większość olejów roślinnych składa się z nienasyconych kwasów tłuszczowych i te są szczególnie istotne dla zdrowia serca. Należą do nich tłuste ryby, orzechy, nasiona i niektóre warzywa. Te tłuszcze pomagają też we wchłanianiu rozpuszczalnych w nich witamin, takich jak A, D, E i K – szczególnie ważne w diecie małych dzieci, bo niedobór tych witamin prowadzi do zaburzenia wzrostu i rozwoju.

Zobacz też: Czerwone i wysokoprzetworzone mięso skraca życie, uważają naukowcy

  • Wyrzuć produkty bogate w tłuszcze nasycone

Znajdują się w mięsie, przetworach mlecznych. Tłuszcze trans? To niskiej jakości tłuszcze, zawierające częściowo utwardzone oleje i tłuszcze: ciastka, przekąski czekoladowe, cukierki, herbatniki, krakersy, wafelki.

  • Jedz więcej błonnika

Szczególnie tego, który znajduje się w płatkach owsianych i owocach. Wprowadzenie tych produktów do codziennego jadłospisu może zdecydowanie obniżyć cholesterol.

  • Możesz wprowadzić roślinne sterole i stanole

Te naturalne składniki, znajdujące się w roślinach, swoją strukturą przypominają cholesterol – związki zaliczane do grupy fitosteroli. Kiedy znajdują się w diecie, zdecydowanie zmniejsza się jego wchłanianie w przewodzie pokarmowym, co prowadzi do zmniejszenia jego stężenia we krwi. Występują w olejach roślinnych, soi, ryżu, sezamie, ziarnach maku, kiełkach pszenicy, orzechach i roślinach strączkowych. Jednak zawartość steroli w roślinach jest stosunkowo mała, więc uzyskanie pożądanej ilości z naturalnych produktów jest niemożliwe. Wykorzystuje się je do produkcji tzw. żywności funkcjonalnej czyli np. margaryn. Jest to jednak żywność przetworzona i ostatnio pojawia się wiele kontrowersji dotyczących jej spożywania.

Zobacz też: Dieta długowieczności

  •  Znajdź swój sposób na cholesterol

Kiedy zdecydujesz się na dietę obniżającą cholesterol (od lekarza, znajomego czy kogoś z rodziny) i po kilku miesiącach cholesterol uparcie stoi w miejscu, może to być spowodowane genetycznymi lub psychologicznymi uwarunkowaniami. Nie ma jednej dobrej diety dla wszystkich.

Mimo tego, że dieta to prosty, ale bardzo skuteczny sposób na obniżenie cholesterolu, zmiana diety u jednych może być bardziej efektywniejsza niż u innych. Nawet jeśli z czasem okaże się, że lekarz przepisze lekarstwa, dawka będzie dużo mniejsza przy zdrowej diecie.

Źródło: Harvard Medical School

Iza Farenholc

Dziennikarka i redaktorka. Pracowała jako redaktor naczelna w magazynie dla rodziców Gaga oraz współpracowała m.in. z magazynami Zwierciadło, Twój Styl, Sens, Glamour - materiały psychologiczne, recenzje książkowe, muzyczne i filmowe, wywiady, reportaże z podróży.

Męska antykoncepcja – jest para, która testuje męski żel antykoncepcyjny. Sprawdzi się?

Męska antykoncepcja to metoda potrzebna obu stronom - coraz więcej wskazuje na to, że w przeciągu następnych lat w końcu uda znaleźć się odpowiedni środek.

Poszukiwania skutecznej antykoncepcji dla mężczyzn wciąż trwają, ale co ważne, w ostatnim czasie znacznie przyspieszają kroku. Oto kolejna propozycja, którą jako jedna z pierwszych na świecie, testuje para z Edynburga – żel do męskiej antykoncepcji.

19-letni James wraz z 27-letnią dziewczyną Dianą zgłosili się do wzięcia udziału w międzynarodowym badaniu skuteczności żelu hormonalnego (nazwa: NES/T), który ma być ich jedyną formą antykoncepcji przez kolejne 12 miesięcy. Analizie poddane zostanie łącznie 450 par, w Wielkiej Brytanii obserwacje prowadzone są przez Saint Mary’s Hospital.

Jak wygląda żel i jak ma działać?

Żel będzie stosowany miejscowo i stanowi kombinację dwóch hormonów – progesteronu i testosteronu. Progesteron jest w tym zestawieniu odpowiedzialny za zahamowanie produkcji plemników w jądrach. Testosteron sprawi zaś, że mężczyzna powinien mieć zachowany normalny popęd seksualny (zaniżenie poziomu progesteronu mogłoby wiązać się ze spadkiem libido). Aplikacja na skórę będzie powodowała bezpośrednie wchłanianie hormonów do krwiobiegu.

James Owers, podczas rozmowy w BBC Radio 5, wyjaśnił, że żel ma konsystencję podobną do popularnych środków do dezynfekcji rąk. Używając go od lutego tego roku nie zauważył zbyt wielu skutków ubocznych. Jednym z nich był zwiększony popęd seksualny i kilka wyprysków na plecach. Nie zaobserwował jednak zaburzeń nastroju, czy szczególnego wzrostu wagi.

Wcieram żel w okolicę ramienia i piersi, wysycha on w ciągu 3-4 sekund. Powtarzam to na drugim ramieniu, następnie ubieram się i zaczynam swój standardowy dzień. (…) Mam bardzo, bardzo pozytywne odczucia wobec tego, że albo ten, albo inny środek antykoncepcyjny dla mężczyzn stanie się dostępny.

James Owers, BBC

 

 

Męska antykoncepcja – plusy dla obu stron

Jest to ogromnie ważne nie tylko z perspektywy kulturowej – z kobiet zdejmie to większość odpowiedzialności za zabezpieczanie się przed niechcianą ciążą, a mężczyznom da znaczną wolność wyboru oraz pozwoli lepiej kontrolować własną płodność – ale także z punktu widzenia funkcjonowania ciała. Podkreśla to chociażby wypowiedź Diany, która podczas wywiadu dodała, iż dzięki testowaniu żelu, po raz pierwszy od 16-tego roku życia odstawiła tabletki antykoncepcyjne.

Eksperci informują, że póki co badanie idzie pomyślnie, ale i tak potrzeba jeszcze wielu lat, aby tego typu środek mógł ewentualnie stać się dostępny na szerokim rynku. Podobnie jest z męską tabletką antykoncepcyjną. Przed kilkoma miesiącami zakończyła się pierwsza faza badań klinicznych, którą przeprowadzano na Uniwersytecie Medycznym w Waszyngtonie. Zwieńczona została sukcesem, co daje duże nadzieje. Cały proces wymaga jednak jeszcze około 10 lat pracy, zanim będziemy mogli tego typu antykoncepcję kupić. Jak działa? Więcej dowiesz się tutaj: >>KLIK<<

Zobacz też: Biżuteria antykoncepcyjna – pierwsze testy przeszła pomyślnie! Na jakiej zasadzie ma działać?

Źródło: independent.co.uk / BBC

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, absolwentka UW. Obecnie studiuje psychologię kliniczną na Uniwersytecie SWPS oraz Gender Studies na UW.

Marsjanie i Wenusjanki idą do łóżka?

Czy teorie Greya są aktualne? – Fot. Pixabay

Metafora użyta w tytule weszła do kultury popularnej, ale teoria Greya, że kobiety i mężczyźni komunikują się na zupełnie inne sposoby, znalazła się na liście największych mitów psychologii popularnej. Czy książka Greya oraz jej kontynuacja „Marsjanie i Wenusjanki w sypialni” będzie tylko materiałem dla badaczy, prowadzącymi badania nad tematem „Jak wyglądał seks w latach 90-tych?”.

Książka Johna Greya „Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus” została opublikowana w 1994 roku i z miejsca stała się bestsellerem na całym świecie, który sprzedał się w nakładzie 50 milionów egzemplarzy. Bezdyskusyjnie to najlepiej sprzedający się poradnik o relacjach damsko-męskich w ostatnich kilkunastu latach.

Autor stworzył metaforę (Mężczyźni z Marsa, kobiety z Wenus), która miała być kluczem do zrozumienia podstawowych różnic psychologicznych między płciami. I kiedy rzeczywiście czasami zastanawiamy się, skąd wzięli się niektórzy mężczyźni i ich podejście do życia, to chyba lepiej uświadomić sobie, że mózgi mamy takie same, a różnice w codziennym biorą się z zupełnie innych powodów.

Zobacz też: Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie?

Dzisiaj nie sposób brać na serio porad typu: „Kiedy kobieta ubiera się w różowy jedwab lub koronki, jest gotowa na seks jako romantyczny wyraz czułości, a ostatecznie na szalone zapomnienie się” albo „kiedy kobieta wkłada starą, rozciągniętą koszulę, najwyraźniej nie ma nastroju. To jest odpowiednia pora na przytulanie. Mężczyzna może po prostu się przysunąć i czule ją pieścić, ale nie powinien się podniecać

Niezrażony krytyką terapeuta małżeński i rodzinny, krótko po swoim bestsellerze wydał książkę o sypialnianych perturbacjach mężczyzn i kobiet. Zapowiedź „Marsjanek i Wenusjanek w sypialni” nie wróży niczego dobrego.

„Autor pokazuje, jak poprzez drobne zmiany w podejściu do seksu i za pomocą kilku prostych technik rozpalić pożądanie, uszczęśliwić partnera i stworzyć wspaniały, romantyczny związek. Naprawdę? Lata 90-te? Brzmi, jak z 50- tych. Momentami jest śmiesznie: „zasadniczo dla uzyskania orgazmu mężczyźnie wystarczają dwie do trzech minut stymulacji. Na ogół jest to bardzo proste, równie łatwe jak potrząśnięcie puszką z piwem”. I wszystko staje się jasne.

Zobacz też: Anja Rubik na czele rewolucji. Szykuje rzetelną edukację seksualną dla młodzieży

Marsjanie i Wenusjanki idą do łóżka

Autorzy książki „50 Great Myths of Popular Psychology” wskazują, że Gray, mimo praktyki terapeutycznej, na potwierdzenie swoich teorii nie przytacza systematycznych badań, a te, które znajdują się w książce, nie dowodzą znaczących różnic w komunikowaniu się mężczyzn i kobiet.

Jedna z badaczek teorii Graya stworzyła metaforę książki – „mężczyźni są z Dakoty Północnej, kobiety z Dakoty Południowej” i to chyba najlepiej określa jego teorie.

Wkroczyliśmy w zupełnie inny świat i poradniki, w których radość oraz szczęście w związku może pojawić się właściwie tylko po zaspokojeniu mężczyzny, bardzo się zestarzały. Bardzo. I pozostały materiałem do badań terenowych nad przeszłością. Chyba, że ktoś chciałby zabawić się w powrót do lat 90-tych. W sypialni.

Iza Farenholc

Dziennikarka i redaktorka. Pracowała jako redaktor naczelna w magazynie dla rodziców Gaga oraz współpracowała m.in. z magazynami Zwierciadło, Twój Styl, Sens, Glamour - materiały psychologiczne, recenzje książkowe, muzyczne i filmowe, wywiady, reportaże z podróży.

Posiłek czy podpaski? Ubóstwo menstruacyjne istnieje także w Polsce

Posiłek, czy podpaski? Ubóstwo menstruacyjne istnieje także w Polsce!
fot.123rf

“Zastanawiałeś się kiedyś jak to jest wybierać między posiłkiem, a komfortem podczas okresu?” – pytają twórczynie projektu #Akcja Menstruacja, w ramach którego zbierają pieniądze na zakup kubeczków menstruacyjnych dla kobiet, które nie mają do nich dostępu z powodu ubóstwa. 

Zobacz też: Standardy edukacji seksualnej WHO to zagrożenie dla dzieci?

Nie Afryka, nie Indie – Polska

Każdego miesiąca w Polsce wiele kobiet musi wybierać, czy kupić podpaski i zapewnić sobie komfort, czy zjeść ciepły posiłek. Problem ubóstwa menstruacyjnego – sytuacji, w której kobiety nie mają środków, by zapewnić sobie zabezpieczenie higieniczne w czasie miesiączki – dotyczy pół miliarda kobiet na świecie. 

Wbrew powszechnemu przekonaniu, które zostało wzmocnione za sprawą oscarowego filmu Okresowa Rewolucja (link do naszej recenzji), problem ten nie dotyczy tylko krajów globalnego południa. Ubóstwo menstruacyjne występuje też w rozwiniętej Europie, w tym w Polsce.

Cztery młode kobiety, które stworzyły projekt #Akcja Menstruacja informują, że spotykają się z tym problemem na co dzień działając na rzecz praw kobiet. Polki szukają w kobiecych fundacjach wsparcia w zakresie higieny podczas miesiączki. 

W ramach projektu odbywają się działania edukacyjno-informacyjne, których celem jest przełamywanie tabu miesiączki i zwiększanie świadomości społecznej w temacie ubóstwa menstruacyjnego. Twórczynie #Akcja Menstruacja zbierają pieniądze na zakup kubeczków menstruacyjnych dla potrzebujących kobiet. 

Zobacz też: Powstała gra oswajająca dziewczynki z pierwszą miesiączką

Jak radzą sobie kobiety, kiedy nie stać ich na podpaski? 

Stosują to, co mają pod ręką, co łatwo jest zdobyć – obwiązują majtki szmatkami, owijają papierem toaletowym lub ligniną. Niektóre kobiety decydują się na kradzież środków higienicznych dla siebie lub swoich córek. 

Higiena i komfort w trakcie miesiączki to czynniki, które są silnie związane z poczuciem godności własnej kobiet.

Brak możliwości zapewnienia sobie odpowiedniego zabezpieczenia to kolejne źródło trudności psychologicznych dla kobiety mierzącej się na co dzień z problemami finansowymi i związanymi z odrzuceniem społecznym oraz niepewnością i strachem o przyszłość.

Tragiczna konieczność wyboru między posiłkiem, czy innym niezbędnym do życia zakupem a zabezpieczeniem higienicznym w trakcie miesiączki narusza prawa człowieka przynależne osobie, która znajduje się w tej sytuacji. 

 

Posiłek, czy podpaski? Ubóstwo menstruacyjne istnieje także w Polsce!

https://zrzutka.pl/p4am7y

Jak można pomóc?

Aby wesprzeć działania #Akcja Menstruacja można odwiedzić stronę kampanii na Facebooku (link) i włączyć się do działań, na przykład udostępniając posty dotyczące zbiórki. Można też wpłacić pieniądze na środki higieniczne dla kobiet na zrzutka.pl.

W akcji bierze udział producent kubeczków Happy Cup. Z każdego kupionego na stronie www.happy-cup.pl kubeczka 5 zł przekazywane jest na rzecz zbiórki. By dołożyć się w ten sposób, zamawiając kubeczek należy użyć kodu #okrespoMOCY

Zobacz też: Lekcje o zdrowiu kobiet, menstruacji i endometriozie w brytyjskiej szkole

 

 

Olga Plesińska

Bioetyk, dziennikarka. W wolnym czasie dużo czyta, najchętniej z kotem na kolanach, jeździ na wrotkach i fotografuje.