Przejdź do treści

Jak przetrwać wczesne macierzyństwo? Poznaj kilka sposobów

jak przetrwać wczesne macierzyństwo?
fot. Pixabay

Tak, wczesne macierzyństwo jest trudne. Tak, noworodki śpią po swojemu, więc matki muszą się dostosować i czasami spać po 3 godziny na dobę przez wiele tygodni. Tak, trzeba zadbać o potrzeby niemowlęcia, ponieważ samo nie jest w stanie tego zrobić, nierzadko kosztem własnych potrzeb. Jak przetrwać wczesne macierzyństwo?

Dni są bardzo podobne do siebie, pojawia się specyficzna monotonia, wiele matek doświadcza izolacji, nieznanej dotąd samotności. I wreszcie wczesne macierzyństwo to poczucie ogromnej odpowiedzialności, zmęczenie i poczucie braku kompetencji, zwłaszcza za pierwszym razem. Pisarka Rachel Cusk powiedziała: „Kiedy rodzi się matka, umiera kobieta”. A więc jest to poważny proces, złożony, długotrwały i bolesny.

Ale w tym szaleństwie jest też trochę radości. Są przywileje, które nigdy więcej się nie powtórzą. Są „prawa”, które nabywa młoda matka. Można się z siebie śmiać. Z siebie i ze swojej sytuacji. Dla wielu kobiet bycie całodobową mamą jest źródłem prawdziwej przyjemności. Nie chciałyby zmienić swojego życia. Z wielu powodów, mniej i bardziej poważnych.

Zobacz także: Jak wychować grzeczne dziecko? Zobacz porady lekarki!

Jak przetrwać wczesne macierzyństwo?
Wychowywanie dzieci jako sposób na życie

Albo powołanie. Macierzyństwo najczęściej jest wyborem. Wyborem jest również decyzja, że nie wraca się do pracy po urlopie macierzyńskim. Wiele matek rozkwita przy swoich dzieciach.

Możliwość obserwowania ich rozwoju bywa bardzo stymulująca również dla matki. Dzieci okazują też na różne sposoby miłość, przywiązanie i wdzięczność. Niewiele zawodów może dostarczyć tego  typu doznania.

Jak przetrwać wczesne macierzyństwo?
Dress code

Skoro nie trzeba iść do biura, spotkać się z klientem, przeprowadzić prezentację, nie obowiązuje dress code. Albo obowiązuje styl Big Lebowski.

Również dzieci mogą chodzić w piżamach pół dnia, jeśli nikomu to przeszkadza. Znowu – żadna inna praca nie pozwala chodzić w rozciągniętym szlafroku i z wczorajszym makijażem.

Jak przetrwać wczesne macierzyństwo?
Izolacja

Największe nieszczęście macierzyństwa, bez wątpienia. Samotna matka, nie mająca drugiego dorosłego człowieka obok, to matka przemęczona, krzycząca, przestraszona, pogubiona. Bardzo łatwo zamknąć się w tej samotni, zwłaszcza jeśli ma się ku temu predyspozycje osobowościowe.

Te matki, które szczególnie dobrze czują się w swojej roli zwykle znajdują sposób na to, żeby jednak ktoś dorosły był w ich życiu. Dorota Wellman i Marcin Prokop z telewizji śniadaniowej się nie liczą. To rzeczywiście musi być ktoś, kto wysłucha, nie oceni i poradzi lub nie. Ważne, żeby był.

Zobacz także: Swobodna zabawa w rozwoju dziecka. Dlaczego jest tak ważna?

Jak przetrwać wczesne macierzyństwo?
Odpuszczanie (sobie i innym)

Prawdopodobnie najtrudniejsza do opanowania umiejętność. Nie tylko w związku z macierzyństwem, ale właśnie macierzyństwo jest tym życiowym doświadczeniem, która absolutnie wymusza zmianę.

Utrzymanie stanu rzeczy sprzed dziecka jest niemożliwe, coś się musi zmienić, coś zostanie utracone, będą jakieś zyski. Czasami straty są w najważniejszych obszarach – pracy zawodowej, zarobkach. Inne w pomniejszych, ale też ważnych, jak wygląd mieszkania, możliwość sprzątania czy gotowania.

To, co pozwala nam poradzić sobie z różnymi zmianami w życiu, to zdolność do adaptacji i szukania pomocnych rozwiązań. Jeśli można danego dnia zrobić tylko jedną rzecz, warto ją zrobić możliwie najlepiej i cieszyć się tym osiągnięciem. Matka nie musi być jednocześnie taksówkarzem, pediatrą, kucharką, sprzątaczką i psychoterapeutą. Jest matką i wystarczy.

Jak przetrwać wczesne macierzyństwo?
Przestrzeń dla siebie

Niemal każdy poradnik dla młodych rodziców przekonuje, że matki powinny znaleźć czas dla siebie, zrobić dla siebie coś miłego. I zwykle jest to kąpiel w pianie albo paznokcie. Jasne, że miło dobrze wyglądać i pachnieć, ale zanim matka wróci do domu z salonu piękności, już czuje się zmęczona, bo przecież wraca do starego kieratu.

I najpiękniejsze paznokcie czy nowa fryzura tego nie zmienią. To, czego potrzebują matki to wewnętrzna przestrzeń na własne potrzeby, zgoda na to, żeby zjeść, kiedy jest się głodnym, wziąć prysznic bez poczucia winy, zdolność wytrzymywania różnych emocji swojego dziecka (również płaczu) bez poczucia, że trzeba wszystko rzucić i ratować dziecko. Wewnętrzna przestrzeń to również przyznanie sobie prawa do własnych spraw, własnych przyjemności i bycia co jakiś czas z dala od dzieci.

Zobacz także: Bo macierzyństwo po prostu jest trudne

Jak przetrwać wczesne macierzyństwo?
Nie tylko dom

Sorry, taki mamy klimat. Niestety, zima lub jej odnogi trwa w naszej rzeczywistości prawie pół roku. To oznacza infekcje, katary, konieczność zakładania sześciu warstw ubrań na dziecko – nieszczególnie szczęśliwe z tego powodu, odmrożone dłonie i pchanie wózka przez śnieg lub błoto.

Ale to jednak ważne, żeby wychodzić z domu. Można pójść z dzieckiem na zakupy, co jest na pewno łatwiejsze zanim zacznie samodzielnie zwiedzać sklep, można pójść na kawę do kawiarni, do sali zabaw. Najlepiej z drugą mamą i jej dziećmi.

A jeszcze lepiej, jeśli uda się dzieci zabrać na świeże powietrze (zdarza się takie nawet w Warszawie), pozwolić im eksplorować świat zewnętrzny. Dla niemowlęcia wielkim placem zabaw jest kocyk położony na trawie. Potem wystarczy już tylko obserwować dziecko.

Magda Gerber, twórczyni RIE (Resources for Infant Educarers) mówiła: do less, observe more, enjoy most. Jeśli uda się zwolnić, zaufać dziecku i po prostu być przy nim, macierzyństwo staje się ciekawą przygodą.

Katarzyna Mirecka

psycholożka i psychoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Nottingham. Ukończyła 4-letnie całościowe szkolenie psychoterapeutyczne w Instytucie Analizy Rasztów. Pracuje z osobami dorosłymi, dziećmi i młodzieżą, indywidualnie oraz grupowo. Od 2015 roku związana z magazynem Chcemy Być Rodzicami

Szkolenie wege w hotelu Manor House SPA

Szkolenie wege w hotelu Manor House SPA
Manor House SPA był prekursorem na polskim rynku jeśli chodzi o ofertę dla wegan – fot. materiały prasowe

W ubiegłym tygodniu Katarzyna Gubała poprowadziła szkolenie z kuchni wege w Manor House SPA. Ekipa hotelu, który od lat jest przyjazny weganom, miała okazję poszerzyć wiedzę z zakresu kuchni roślinnej i poznać praktyczne tajniki powstawania dań wegańskich.

W kompleksie Manor House SPA**** – SPA Pałac Odrowążów***** odbyło się szkolenie z kuchni wege, która jest istotnym elementem oferty hotelowej kuchni. Uczestnicy – przedstawiciele różnych działów (szefowa i pracownicy kuchni, kelnerzy i bariści, osoby opracowujące menu i związane
z obsługą klienta, dział rezerwacji i marketing) wzięli udział w częściach teoretycznej i praktycznej – wspólne gotowanie wraz z degustacją.

Zobacz też: Manor House SPA Najlepszym Holistycznym Hotelem SPA!

Szkolenie wege w hotelu Manor House SPA

Podczas szkolenia uczestnicy dowiedzieli się, co jedzą weganie. Poznali popularne potrawy kuchni roślinnej oraz dowiedzieli się, skąd brać roślinne białko. Poznali też m.in. motywy przechodzenia na dietę roślinną, zamienniki mięsa i nabiału oraz przyprawy wegańskie, zasady prawidłowego komponowania diety wegańskiej, kuchenną logistykę, trendy w kuchni, nie tylko roślinnej.

– Można powiedzieć, że Manor House SPA był prekursorem na polskim rynku jeśli chodzi o ofertę dla wegan. Od kilkunastu lat oferowaliśmy dania wegańskie, a już w 2014 roku wprowadziliśmy specjalną kartę wegańską, nie pojedyncze dania bez mięsa, jak to wówczas robiła większość hoteli
w Polsce – mówi Grażyna Wrona, Prezes Manor House SPA.

– Nasze Menu Vege ewaluowało wraz ze zdobywanym doświadczeniem i rosnącą świadomością klientów niezmiennie ciesząc się dużą popularnością. Jeszcze kilka lat temu, sporadycznie gościliśmy osoby będące na diecie wegańskiej, dziś jest to już norma- zauważa Grażyna Wrona.

– Spotykamy się z różnymi preferencjami żywieniowymi, nie tylko wegańskimi, bo diet wykluczeniowych jest coraz więcej, i staramy się na odpowiedzieć na różnorodne potrzeby przykładając dużą wagę, by serwowane potrawy były nie tylko zdrowe, ale i smaczne. Cały czas się uczymy, dlatego możliwość poszerzenia wiedzy pod okiem doświadczonej ekspertki żywieniowej jaką jest Kasia Gubała jest bardzo cenna dla całegozespołu– dodaje.

– Naszej działalności od samego początku przyświeca idea holistycznego spojrzenia na organizm, dlatego kuchnia jest ważną częścią oferty hotelu. Wszystkie potrawy powstają na bazie ożywionej wody Grandera i regionalnych produktów, np. soków z lokalnego gospodarstwa sadowniczego czy jaj od kur z wolnego wybiegu. Stworzyliśmy też autorską Dietę Życia, która łączy kilka stylów zdrowego odżywiania, w tym diety niełączenia oraz zgodnej z grupą krwi – wyjaśnia Grażyna Wrona.

Zobacz też: Czy znasz lecznicze właściwości kąpieli w Manor House Spa? Te zabiegi zrelaksują Twój umysł i ciało

Nie tylko jedzenie

Oferta Manor House SPA dla wegan nie zamyka się tylko w menu wegańskim serwowanym w hotelowej restauracji. Również Gabinety Bioodnowy oferują specjalne zabiegi pielęgnacyjne opracowane z myślą o potrzebach wegan i wegetarian.

Menu SPA dla Wegan obejmuje relaksujące kąpiele, naturalne okłady, aromatyczne masaże oraz zabiegi na ciało poprawiające urodę, samopoczucie i zdrowie. Dopełnieniem są naturalne wegańskie kosmetyki w pokojach hotelowych, które wspomagają codzienną pielęgnację ciała.

Działania prowadzone przez Manor House SPA, który właśnie raz kolejny został wybrany Najlepszym holistycznym Hotelem SPA w Polsce(Perfect SPA Awards 2018), wspierają wegański styl bycia opierający się na poszanowaniu życia wszystkich istot. Jest on bliski promowanej w kompleksie holistycznej filozofii i wynikającej z niejharmonii z samym sobą, otaczającym światem i siłami natury.

Manor House SPA już pięciokrotnie otrzymał znak V nadawany przez Fundację Viva, który potwierdza, że prowadzi hotel i usługi SPA przyjazne weganom. W 2018 r. spółka Manor House, która otrzymała certyfikat za prowadzenie hotelu Manor House SPA, a w szczególności za bufet śniadaniowy i restaurację z menu dla wegan oraz firmowe wegańskie zabiegi na twarz, biust i ciało. Jako jeden z nielicznych w Polsce posiada także międzynarodowy znak jakości ECARF „Hotel przyjazny dla osób z alergiami”.

Zobacz też: Hotel i spa przyjazne weganom. Prestiżowa nagroda dla Manor House

Kim jest Katarzyna Gubała?

Katarzyna Gubała jest redaktor naczelną luksusowego magazynu „Ekostyle”. W roślinnej kuchni specjalizuje się od lat. Współpracuje z najlepszymi kucharzami, dietetykami i osobowościami świata kulinarnego.

Koordynatorka ogólnopolskiej kampanii fundacji Viva „Zostań wege na 30 dni”. Prowadzi firmę VEGLAB szkolącą obsługę lokali gastronomicznych pod kątem kuchni wege. Doradza szefom kuchni, jak układać roślinne menu. Jest autoryzowanym audytorem marki V-label – szwajcarskiego znaku jakości dla wegańskich i wegetariańskich lokali. Jako diet coach pomaga tworzyć roślinne przepisy m.in. na Thermomix, prowadzi też warsztaty edukacyjne dla dzieci. Autorka książek, m.in. „Wege w kwadrans” oraz „Warzywa górą! Od korzeni po liście”. Zakręcona na punkcie zdrowego jedzenia, ekologii, medytacji i uważności. Prowadzi bloga www.katarzynagubala.pl oraz stronę firmową www.veglab.pl.

Więcej na ten temat: www.manorhouse.pl

materiał prasowy

Materiał prasowy redakcja otrzymuje, gdy firmy, stowarzyszenia, fundacje i inne organizacje chcą poinformować naszych czytelników i czytelniczki o aktualnościach, wydarzeniach, eventach, nowych produktach czy konferencjach.

Lekcje o zdrowiu kobiet, menstruacji i endometriozie w brytyjskiej szkole

Lekcje o zdrowiu kobiet, menstruacji i endometriozie w brytyjskiej szkole
fot.Pixabay

Miesiączka, zdrowie i higiena cyklu płciowego kobiety, endometrioza – te tematy do 2020 roku muszą obowiązkowo pojawić się w programie nauczania każdej brytyjskiej szkoły.

Wiedza o cyklu miesięcznym i kobiecych chorobach

Dzięki kampanii zapoczątkowanej przez Alice Smith, 23-letnią Brytyjkę, już w przyszłym roku każda dziewczynka w UK nauczy się w szkole wszystkiego, co powinna wiedzieć o cyklu menstruacyjnym i chorobach z nim związanych.

Inicjatorka kampanii uważa, że już w najmłodszym wieku dziewczynki powinny wiedzieć co mieści się w normie, co zaś powinno być dla nich sygnałem, że dzieje się z ich ciałem coś niedobrego. Dotyczy to zarówno miesiączki – obfitości krwawienia, bólu towarzyszącego miesiączce, jej długości i regularności cyklu, jak i innych tematów związanych ze zdrowiem reprodukcyjnym.

– Nowe pokolenie będzie mieć słownictwo, którego my nie mieliśmy. Będzie wiedzieć jak opisać rzeczy takie jak okres, będzie umiało użyć naukowych terminów, żeby opisać to, co dzieje się w ich ciele – mówi Alice Smith.

W brytyjskich szkołach w obowiązkowym programie nauczania pojawią się takie zagadnienia jak: endometrioza, choroby weneryczne, kobiece nowotwory, przemoc seksualna, przemoc domowa, zgoda na współżycie (fantastyczną animację wyjaśniającą koncepcję zgody znajdziecie tutaj), bezpieczeństwo w sieci oraz budowaniu relacji z innymi.

Zobacz też:  “Okresowa rewolucja” – film o miesiączce dostał Oscara

Endometrioza

Alice, która usłyszała diagnozę endometrioza w wieku 14 lat mówi, że gdyby wiedziała więcej na temat cyklu menstruacyjnego, zgłosiłaby się do lekarza wcześniej. Objawy endometriozy pojawiły się u niej kiedy miała 12 lat.

W przypadku tej choroby to i tak szybka diagnoza, kobiety chodzą od lekarza do lekarza 5, 8, 12 lat zanim ktoś odkryje co im dolega. Problem z diagnozą leży w specyfice samej choroby oraz – niestety – we wciąż zbyt niskiej świadomości, zarówno wśród dziewczynek i kobiet, jak i lekarzy.

Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii endometrioza dotyczy 1 na 10 kobiet, w Polsce choruje 20.000 kobiet, które zanim dowiedzą się co im dolega, odwiedzają średnio 10 lekarzy.

Zobacz też:  Pierwszy EndoMarsz w Polsce – kobiety chore na endometriozę wyjdą na ulicę

Program pojawi się w szkołach w przyszłym roku

Anglia przyjęła już program, w Walii trwają konsultacje, w Irlandii  Ministerstwo Edukacji wymaga od każdej szkoły określenia szczegółowego planu realizacji wspomnianych zagadnień w programie nauczania. W Szkocji podobne wytyczne programowe zostały wdrożone w 2014 roku, jednak uczestnictwo w zajęciach z edukacji seksualnej poruszających temat menstruacji, chorób kobiecych, przemocy ze względu na płeć i przemocy seksualnej nie są obowiązkowe. Już za rok ma się to zmienić.

Źródło: BBC

 

 

 

 

Olga Plesińska

Bioetyk, dziennikarka. W wolnym czasie dużo czyta, najchętniej z kotem na kolanach, jeździ na wrotkach i fotografuje.

Nastolatek w domu, czyli 6 najlepszych książek o dorastaniu

Poradniki dla nastolatków

To niełatwy czas dla nastolatków i ich rodziców, ale otwartość i rozmowy pozwolą łatwiej pokonać tę drogę – tak przynajmniej obiecują psychologowie. A my pokazujemy książki, które mogą być prawdziwym ratunkiem.

O te pozycje warto uzupełnić swoją biblioteczkę.

Jesper Jull „Nastolatki” Wyd. MiND

Tę książkę powinien przeczytać absolutnie każdy rodzic. Duński pedagog i i terapeuta rodzinny, autor bestsellera „Twoje kompetentne dziecko”, dla którego najważniejsze są  szacunek oraz współdziałanie w relacjach z dzieckiem w tej książce tłumaczy zagmatwany świat nastolatków.

Kiedy nasze dzieci kończą 10 lat, rozpoczyna się otwieranie drzwi dorosłości, a cztery lata później jest już za późno na wychowanie. A to właśnie wtedy przerażeni rodzice próbują nadrobić stracony czas – Jull nazywa to turbowychowaniem. To niestety nie przynosi żadnych pozytywnych efektów  – wręcz przeciwnie.

Jedynym rozwiązaniem może być partnerstwo – dojrzali rodzice mogą pomóc dziecku wejść w dorosłość poprzez przekazywanie dziecku swoich wartości i wyciąganie wniosków z doświadczenia.

Zobacz też: „Nie musisz rozumieć kobiet, wystarczy, że je zaliczysz”. Kontrowersyjny poradnik dla nastolatków

Poradniki dla nastolatków: Sonya Renee Taylor „Ciało śmiało! Przewodnik po dojrzewaniu” Wyd. Znak

To książka dla dziewczynek, która powstała po to, by pomóc im zrozumieć zmiany, które przechodzą – jak sobie z nimi poradzić i jak się nimi cieszyć, a nie frustrować.

„Każda dziewczyna na świecie może wejść na czubek wysokiej góry i krzyczeć stamtąd: „Hej, ludzie, moje ciało jest rewelacyjne” – pisze autorka i odpowiada na najskrytsze pytania dziewczyn.

Nie ma tabu, bo nie powinno być – ten czas jest wystarczającym rollercoasterem dla nastolatków – więc nie ma powodu, żeby miały się czegoś wstydzić lub bać.

Poradniki dla nastolatków: Robert Winston „Dorastanie – jakie to proste!” Wyd. Arkady

„Dojrzewanie jest jak przejażdżka kolejką górską – doświadczamy radości, ekscytacji, a czasami strachu” pisze autor tego niesamowitego poradnika.

Robert Wilson, światowej sławy naukowiec oraz zaproszeni do współpracy specjaliści będą towarzyszyć dzieciom w niesamowitej podróży, jednej z najbardziej zadziwiających w życiu: przemiany w dorosłego.

To prawdziwa encyklopedia dorastania – tematy takie jak m.in. tożsamość, zmiany nastrojów, co dzieje się w mózgu, samodzielność, pryszcze, zdrowa dieta, zdrowie psychiczne, rodzaje zawodów, uzależnienia  – to niekończąca się seria odpowiedzi na dręczące pytania.

Zobacz też: Powstała gra oswajająca dziewczynki z pierwszą miesiączką

Poradniki dla nastolatków: Jenni Pääskysaari „Powerbook dla dziewczyn” „Powerbook dla chłopaków” Wyd. Media Rodzina

Książki dla nastolatków, które wzmacniają i objaśniają świat – jak radzić sobie z uczuciami, rozwijać zdolności i dążyć do spełnienia marzeń, czyli jak stać się superbohaterką i superbohaterem w tym trudnym czasie i nie dać się hormonom.

Dziewczyny znajdą w tej książce historie dorosłych kobiet, które osiągnęły sukces oraz dowiedzą się, jakie cechy powinny pielęgnować w sobie, aby pewnie wejść w świat dorosłości.

Autorka przekona chłopców, że męskość to nie tylko silna dłoń, ale przede wszystkim silne serce. Życiorysy aktorów, sportowców, muzyków, polityków, którzy spełnili się zawodowo i prywatnie zainspirują i wskażą właściwą drogę.

Poradniki dla nastolatków: Bianca Beata Kotoro, Wiesław Sokoluk „100% ciebie, czyli książka o miłości, seksie i zagłuszaczach” Wyd. Czarna Owca

Kolejne wznowienie świetnej książki jednych z najlepszych seksedukatorów, która zapełnia lukę edukacyjną w szkolnym programie nauczania bardzo lekceważonego przysposobienia do życia w rodzinie.

Jak rozpocząć nowy etap życia bez strachu i obaw, jak czerpać z niego maksimum przyjemności? Fałszywe mity, tematy tabu, stereotypy dotyczące seksu  – wyprostowanie tych chowanych do szafy tematów to niełatwe zadanie dla autorów.

A jednak im się udało. Dzięki ich pracy, młodym ludziom łatwiej będzie zaakceptować swoją cielesność, zrozumieć skomplikowane uczucia, nauczyć się stawiać granice, by w relacji czuć się bezpiecznie. Wchodzący na drogę dorosłości znajdą tu wiele informacji o zdrowiu, metodach antykoncepcji, o seksie niepełnosprawnych, o chorobach. O wszystkim co cieszy i boli w tym trudnym czasie. Do czytania także z rodzicami.

Iza Farenholc

Dziennikarka i redaktorka. Pracowała jako redaktor naczelna w magazynie dla rodziców Gaga oraz współpracowała m.in. z magazynami Zwierciadło, Twój Styl, Sens, Glamour - materiały psychologiczne, recenzje książkowe, muzyczne i filmowe, wywiady, reportaże z podróży.

Profilaktyka chorób odkleszczowych – ruszy nowy program Ministerstwa Zdrowia

Profilaktyka chorób odkleszczowych - rusza nowy program MZ
Szczyt aktywności kleszczy przypada między marcem, a czerwcem oraz we wrześniu. – fot.Pixabay

Kleszczom wystarczy kilka stopni na plusie, by się uaktywnić. Szczyt ich aktywności przypada między marcem, a czerwcem oraz we wrześniu. Ministerstwo zdrowia opracowało program profilaktyki boreliozy – najczęściej rozpoznawanej w Polsce choroby odkleszczowej.

Program MZ

Pilotażowy program profilaktyki chorób odkleszczowych wypracowany został w ramach  europejskiego projektu “Wiedza, Edukacja i Rozwój”. Program miałby być realizowany w latach 2019-2023. Realizatorzy programu będą wybierani na drodze konkursu, Ministerstwo nie rozpoczęło jeszcze naboru wniosków. Projekt konsultowany jest obecnie przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Jeśli ocena będzie pozytywna, wyłonieni zostaną realizatorzy programu. W związku z tym, że procedura może okazać się czasochłonna, należy się spodziewać, że rozpoczęcie programu przesunie się na przyszły rok.

Założenia programu:

  • Edukacja personelu medycznego poprawa poziomu wiedzy i świadomości z zakresu epidemiologii i profilaktyki boreliozy
  • Edukacja pacjentów poprawa poziomu wiedzy i świadomości z zakresu epidemiologii i profilaktyki boreliozy
  • Badania diagnostyczne w kierunku boreliozy
  • Konsultacje lekarskie
  • Zwiększenie liczby wykrytych przypadków boreliozy wczesnej

Idea jest taka, żeby dzięki zwiększeniu dostępu do diagnostyki, możliwości kierowania pacjentów na badania w kierunku boreliozy przez lekarzy pierwszego kontaktu oraz edukacji na temat profilaktyki i symptomów udawało się wcześniej wykrywać chorobę i skuteczniej ją leczyć. Obecnie borelioza jest zbyt często rozpoznawana w zaawansowanym stadium.

Zobacz też: Nowa Piramida Zdrowego Żywienia dla dzieci. Rodzicu, przeczytaj!

Borelioza – stadia i objawy

Borelioza (LB – Lyme borreliosis, borelioza z Lyme) to wielonarządowa choroba zapalna, która stanowi odpowiedź układu odpornościowego na zakażenie krętkiem Borrelia burgdorferi sensu lato (s.l.). Wiele przypadków boreliozy przebiega bezobjawowo. Jeśli objawy się pojawiają, są zależne od zaatakowanej tkanki, zaawansowania infekcji oraz odpowiedzi immunologicznej organizmu.

Stadia boreliozy:

  • Wczesne zlokalizowaneNajczęstszy objaw (obserwowany u 50-70% pacjentów) to rumień wędrujący – zaczerwienienie pojawiające się zwykle po tygodniu do miesiąca od ukąszenia. Rumień utrzymuje się przez kilka tygodni i znika bez leczenia, jednak nie oznacza to, że choroba znika razem z nim. Jeśli w tej fazie chora osoba nie jest leczona antybiotykami, jest duże prawdopodobieństwo, że choroba będzie się rozwijać. Z rumieniem mogą współwystępować podobne do przeziębienia objawy infekcji.
  • Wczesne rozsiane Rozwija się od kilku dni do kilku miesięcy po ukąszeniu przez kleszcza. U pacjentów nieleczonych wcześniej antybiotykami najczęściej daje objawy reumatologiczne (20–60%), neurologiczne (10–36%), kardiologiczne (4–12%). Reumatologiczne odmiany boreliozy charakteryzują się nawracającym zapaleniem pojedynczego stawu (kolanowego, biodrowego, łokciowego, nadgarstka, skokowego), zapalenie raczej nie przemieszcza się między stawami. Neuroborelioza przejawia się charakterystycznymi objawami zwanymi zespołem Bannwartha: limfocytowe zapalenie opon mózgowych, porażenie nerwów czaszkowych, często nerwu twarzowego i zapalenie korzeni nerwowych z silnymi bólami napadowymi. W kardiologicznej postaci boreliozy występują charakterystyczne zaburzenia rytmu serca.
  • Późne rozsianePojawia się po kilku miesiącach, a nawet latach od ukąszenia i może nie być poprzedzona żadnym z wymienionych objawów. Podobnie jak w fazie wczesnej rozsianej może przejawiać się objawami reumatologicznymi, kardiologicznymi, neurologicznymi. Objawy są silniejsze, mogą obejmować większą ilość stawów lub bardziej zaawansowane i wyczuwalne zmiany w funkcjonowaniu serca. Późna neuroborelioza często przejawia się zaburzeniami poznawczymi i zaburzeniami pamięci i obwodową neuropatią. Towarzyszy jej stałe uczucie zmęczenia, zaburzenia nastroju, deficyty poznawcze.
  • Zespół poboreliozowy Często przybiera formę przewlekłego, reumatycznego zapalenia tkanek miękkich (fibromilagia), przewlekłego zmęczenia i zaburzeń pamięci.

Zobacz też: Nadwaga i otyłość u dzieci to plaga współczesnych czasów? Zobacz, gdzie leży źródło problemu

Diagnostyka boreliozy

Kolejne stadia boreliozy występują tylko u części chorych, najczęściej u osób, u których nie udało się zdiagnozować fazy pierwszej i zalecić terapii antybiotykami. Problemy diagnostyczne wynikają w dużym stopniu z tego, że większość objawów nie jest specyficzna dla boreliozy. We wczesnym stadium diagnostyka opiera się na wywiadzie i obserwacji objawów. Później można rozszerzyć ją o badania serologiczne, jednak one też nie są w pełni miarodajne, zachodzi możliwość pomylenia aktywnej choroby z przebytą wcześniej infekcją (przeciwciała mogą utrzymywać się w surowicy wiele lat). Zdaniem ekspertów, nie należy leczyć osób bez objawów, tylko chorych z objawami klinicznymi i obecnością przeciwciał przeciwko Borrelia. By potwierdzić obecność tych przeciwciał, wykonuje się dwa testy: ELISA (enzyme-linked immunosorbent assay) i Western Blot.

Wiele przydatnych informacji na temat profilaktyki boreliozy i postępowania po „spotkaniu” z kleszczem znajdziecie na stronie Stowarzyszenia Chorych na Boreliozę.

Redakcja

Portal o rodzinie.