Przejdź do treści

Jak żyć czyli 8 lekcji supermodelki

Jak żyć w zgodzie ze sobą
Fot: Nino Munuz

Książkę „Lekcje. Moja droga do dobrego świata” napisała Gisele Bündchen, jedna z najlepszych modelek świata, a przyświecała jej myśl, że każdy z nas jest niezwykły nas swój własny sposób i każdy z nas ma do zaoferowania światu coś wyjątkowego. W czasach Instagrama, kiedy królują wyretuszowane zdjęcia i wymyślone życiorysy, szczera historia życia supermodelki może być prawdziwą inspiracją dla wielu młodych dziewczyn. 

„Kochaj siebie, kochaj innych ludzi, kochaj świat, w którym żyjemy. Odrzuć wszystko inne, ale nie skazuj się na życie bez miłości”. Oto główne przesłanie książki Gisele Bündchen.  Lekcje, których udziela, to nic innego jak pamiętnik przetrwania młodej, pięknej dziewczyny i znalezienia sobie miejsca w życiu, w którym będzie czuć się dobrze – co w przypadku Gisele oznacza własny komfort, ale także pomaganie innym – rodzinie, przyjaciołom, ale także tym poszkodowanym przez los.

Lekcja 1

Wszystko zaczyna się od dyscypliny.

Swój sukces zawdzięcza ciężkiej pracy, skupieniu, punktualności, robieniu tego, czego się od niej wymagało, a także dawaniu z siebie stu procent. Swój sukces – jak pisze w książce – to cztery podstawowe kroki: jasno sprecyzowane marzenie, skupienie, zaangażowanie i pokora. Była jedną z pięciu córek, które od początku wychowywano w duchu wspólnoty i dzielenia się. A później?

Z mojego doświadczenia wynika, że jasne zdefiniowanie tego, czego się pragnie, wyznacza kierunek i rozpala wewnętrzny ogień, który dodaje motywacji. Jeśli skupienie się na celu to zielone światło dla ciężkiej pracy, zaangażowanie oznacza czerwone światło dla czynników rozpraszających, zarówno działań, jak i ludzi, którzy ściągają cię z obranej drogi albo nakłaniają do poddania się. Zrób rachunek sumienia. Co udaje ci się osiągnąć w ciągu dnia? Czy tracisz czas na odpowiadanie na esemesy i maile? Robisz postęp czy tylko nadrabiasz zaległości? Ja nie zbaczałam z obranej drogi, nawet wtedy, kiedy drwiono ze mnie w szkole, tęskniłam za domem albo czułam się odrzucona. Parłam do przodu krok za krokiem, jeden casting za drugim”.

Lekcja 2

Wyzwania to zamaskowane okazje

Pierwsze kroki w świecie mody nie były łatwe – życie na walizkach, ciągłe zmiany miejsca, alkohol, papierosy, zła dieta i presja spowodowały, że mając 23 lata zaczęła mieć silne ataki paniki. „Wszystko zamieniło się w klatkę, a ja przypominałam schwytane w nią zwierzę, walczące o każdy oddech”. Trafiła do lekarza, który przepisał leki antydepresyjne. I wtedy zadziałała intuicja, która w życiu Gisele zawsze odgrywała dużą rolę. Wyrzuciła tabletki i zaczęła szukać własnej drogi wyjścia z tej sytuacji. Zaczęło się od jogi, medytacji, zmiany diety – wykluczenie alkoholu, kofeiny i cukru, przyjrzenie się relacjom z ludźmi, a przede wszystkim pogodzenie się ze swoimi uczuciami, miłość czyli w interpretacji Gisele, bycie z rodziną. Jak pisze, trudności przez które przeszła omal jej nie zabiły, ale gdyby nie przeszła ataków paniki, nie poczułaby potrzeby , aby odmienić swoje ciało i duszę. „Najgorszy okres, którego doświadczyłam, okazał się najbardziej rewolucyjny, a także był największym błogosławieństwem”.

Zobacz też: Życie na nowo czyli antyzapalna rewolucja

Lekcja 3

Jakość twojego życia zależy od jakości twoich relacji z innymi ludźmi.

Bliscy potrzebują uwagi i zainteresowania ich sprawami. Jak zrobić to w ciągu 24-ch godzin? Siostry, rodzice, mąż, dzieci, pies. Jak zapewnia Gisele, aby uszczęśliwić innych, najpierw trzeba skupić się na sobie. „Aby dowiedzieć się, kim jesteś, dobrze jest zacząć od przyjrzenia się temu, jak traktujesz siebie i innych”. Gisele przyznaje, że nie raz sparzyła się będąc w złych związkach. Po latach spotykania najróżniejszych ludzi najbardziej lubi spędzać czas z tymi, którzy ją inspirują i wydobywają z niej to, co najlepsze. Najważniejsze zasady Gisele to słuchanie instynktu przy zawieraniu nowych znajomości i wiara, że nic lepiej nie tworzy harmonii między ludźmi niż traktowanie innych tak, jakbyśmy sami chcieli być traktowani. „To co się liczy to intencje i energia – kiedy innych obdarzasz miłością, zwiększasz swoje szanse na to, że oni odwzajemnią się tym samym. Ja nie ustaję w wysiłkach nawet wtedy, kiedy nie mogę liczyć na reakcję otoczenia. Głoszę miłość światu. To gwarantuje mi dobre samopoczucie. Taka już jestem”

Lekcja 4

Nasze myśli i słowa są potężne; używajmy ich mądrze.

Samoświadomość to jedna z najważniejszych rzeczy w życiu. Jedną z jej największych korzyści jest dostęp do naszego wewnętrznego głosu. Kiedy go słuchamy nasza wyższa jaźń zna odpowiedzi na dręczące nas pytania. Nasze myśli nadają kształt naszym słowo i czynom – jeśli twoje myśli są pozytywne, twoje słowa też raczej takie będą, jeśli negatywne, wyrządzą szkodę, nawet jeśli nie masz takiego zamiaru. „Wycisz się, odnajdź swój wewnętrzny głos i słuchaj go jak najuważniej”. Niczego nie traktuj osobiście. Określ swoje intencje tak wyraźnie, jak to tylko możliwe.

Lekcja 5

To, czemu poświęcasz uwagę, rozkwita.

Powinniśmy zrozumieć, że mamy kontrolę nad tym, na czym się koncentrujemy. Gisele proponuje zadawanie sobie następujących pytań: „Jak pożytkuję swój czas? Czy spędzam go z ludźmi, których kocham? Czy jestem świadoma i obecna w każdym momencie? Czy poznaję ludzi, idee albo sytuacje, które napędzają mnie w pozytywny sposób? Czy czytam książki albo czasopisma, które uczą mnie, inspirują i sprawiają mi radość? Czy koncentruję się na tych rzeczach, które mogą znajdować się poza moją strefą komfortu, ale przy okazji pomagają mi się rozwijać?”

Lekcja 6

Natura – nasz najlepszy nauczyciel

Natura jest dla Gisele wszystkim – najwyższym, najdoskonalszym wyrazem stworzenia, miłości i empatii. Dlatego włącza się w projekty ekologiczne , stworzyła program poświęcony przywróceniu dobrej jakości wody w rzece w Horizontinie, miejscowości w Brazylii, w której się urodziła. „Nasze zdrowie pochodzi od zdrowia naszej planety. Kiedy krzywdzimy naturę, krzywdzimy samych siebie. To my musimy szanować organizm, który utrzymuje nas przy życiu. Nasza przyszłość leży w naszych rękach”.

Lekcja 7

Troszcz się o swoje ciało, aby ono mogło zatroszczyć się o ciebie.

Gisele przyznaje, że natura była dla niej łaskawa – dała jej piękne ciało, 180 cm wzrostu i drobne kości. Ale, jak twierdzi, nic nie jest dane na zawsze i kiedy skończyła 30-tkę, musiała zacząć uważać, na to co je, a ataki paniki całkowicie odmieniły jej stosunek do jedzenia. Kiedy nie zwracamy uwagi na to, czym faszerujemy swoje ciała, nie tylko ryzykujemy krótsze życie, ale także narażamy się na choroby i kiepskie samopoczucie. „Posiłki stwarzają doskonałą okazję, aby doświadczać własnego istnienia i wyrażać wdzięczność”.

Zobacz też: Jak odchudzić dziecko?

Lekcja 8

Poznaj siebie

Jeśli nie poczynimy wysiłku, aby zrozumieć różne strony własnej natury, nie dowiemy się, co daje nam radość i poczucie celu. Gisele zachęca do podróżowania – „w swojej głowie, w swoim sercu, wśród swoich przekonań. Możesz zacząć od zgłębiania własnych myśli, słów i czynów. Albo od nauki medytacji. Albo od zadania sobie kilku pytań. Przeczytania paru książek. Zainspirowania się życiem ludzi, których podziwiasz. Poszukania pomocy u tych, którzy są mądrzy i empatyczni, i mogą cię czegoś nauczyć. Przede wszystkim postaraj się nie osądzać, ani siebie, ani innych ludzi – i postępuj szlachetnie.

„Lekcje” Gisele Bündchen, przeł. Natalia Wiśniewska – Wydawnictwo Literackie 

 

Iza Farenholc

Dziennikarka i redaktorka. Pracowała jako redaktor naczelna w magazynie dla rodziców Gaga oraz współpracowała m.in. z magazynami Zwierciadło, Twój Styl, Sens, Glamour - materiały psychologiczne, recenzje książkowe, muzyczne i filmowe, wywiady, reportaże z podróży.

Rozstania i powroty, pęknięcia i naprawa, czyli o zmienności relacji z dziećmi

relacja z dziećmi
Fot: Aleksandr Davydov / 123RF

Nie ma większego specjalisty, przekonanego o swojej spokojnej naturze niż ten, kto jeszcze nie został rodzicem. Rodzicielstwo jest zaskakujące. Bywa, że zaczynamy je z myślą, że to niemożliwe podnieść głos na swoje dziecko. Nie możemy zrozumieć zmęczenia matek, które nie pracują zawodowo, tylko zajmują się dziećmi. Czasami nie rozumieją ich nawet ojcowie rzeczonych dzieci.

Rodzicielstwo jest nieprzewidywalne. Każde dziecko trzeba poznać, nawet jeśli rodzi się ono jako piąte w rodzinie. Doświadczenie w opiece nad dziećmi bywa pomocne, ale nie zastąpi żmudnego – i fascynującego – procesu poznawania każdego kolejnego młodego człowieka. Proces ten jest doświadczeniem niezwykle ważnym, a jego przebieg będzie miał skutki w kolejnych etapach życia dziecka oraz stworzy podwaliny pod kolejne relacje.

Niemowlęta

Okres niemowlęcy długo nie cieszył się szczególnym zainteresowaniem specjalistów różnych dziedzin. Jako że niemowlęta nie potrafią mówić, forsowana była nawet teza, że niewiele czują – emocjonalnie i fizycznie. Pozwalało to nawet przeprowadzać operacje na niemowlętach bez znieczulenia. Dziś wiadomo, że jest to fundamentalny okres w życiu człowieka.

Komunikacja pomiędzy dzieckiem a głównym opiekunem, zwykle matką, zaczyna się w chwili porodu. Noworodek, a potem niemowlę, pełne jest różnorodnych uczuć, których nie rozumie i z którymi samodzielnie nie potrafi sobie poradzić. Psychoanalityk, Wilfred Bion, mówił o kontenerującej funkcji matki. Kontenerującej, czyli przyjmującej to, co dziecko jej daje w formie niestrawionej i oddawanie mu w formie strawnej. To, czego dziecko nie rozumie, co je przeraża, matka bierze, ogarnia swoim umysłem i oddaje dziecku w takiej formie, która nie jest już tak silnie zalewająca. Matka trzyma dziecko, zarówno dosłownie, obejmując je, jak i nieco bardziej metaforycznie – w umyśle. Jednak żeby to zrobić, musi je zauważyć, musi być w stanie odczytać jego komunikaty.

Stąd tak ważna jest uważność na dziecko i uznanie, że aktywnie komunikuje ono bardzo złożone uczucia. Również wówczas, kiedy nie ma jeszcze zdolności używania słów.

Zobacz też: Helicopter parenting – dobre intencje, które prowadzą do kiepskich rezultatów

Wrażliwość i uważność

Jest to głęboko zaskakujące, że pomimo wiedzy, jaką dziś mamy na temat rozwoju człowieka, nadal pokutuje przekonanie, że bardzo małe dziecko może manipulować i wymuszać.  Lub też, że można dziecko „zepsuć” nosząc je, karmiąc piersią powyżej roku czy też generalnie spędzając z nim dużo czasu. Dlatego też przekonania, które zamieszkują głowy rodziców, mogą w znaczącym stopniu wpływać na komunikację pomiędzy dzieckiem a jego opiekunem i w konsekwencji prowadzić do mniej lub bardziej trwałego pęknięcia w relacji.

Jeśli więc relacja pomiędzy rodzicami i dziećmi ma zostać utrzymana, jeśli dziecko ma poczuć się zakorzenione w świecie i w sobie, warto żeby rodzice:

 • Byli wyczuleni na komunikaty płynące od dziecka. Oznacza to patrzenie poza zachowanie dziecka, a czasami wbrew niemu. Dziecko, które najbardziej potrzebuje pomocy i wsparcia, może jednocześnie być tym dzieckiem, które najgorzej się zachowuje.
 • Naprawa pęknięć w relacji jest konieczna, a ciężar tego działania spoczywa na rodzicu. Polega ona na ponownym wejściu w relację, w której dziecko będzie się czuło bezpieczne, zaopiekowane i trzymane w umyśle rodzica.
Nieuniknione

Pęknięcia w relacji są nieuniknione. Nawet najlepszy, najbardziej zaangażowany rodzic traci cierpliwość. Czasami relacja z dzieckiem cierpi, ponieważ rodzic choruje. Tak się dzieje, np. jeśli matka cierpi na depresję poporodową. Nie jest to niczyja wina, wybór czy świadome działanie.

Doskonale to, co dzieje się z dzieckiem, czego doświadcza w relacji z nieobecną matką, pokazał eksperyment dr Edwarda Tronicka, znany jako „still face experiment”. W pierwszej części matka reaguje na dziecko, odpowiada na jego zachęty, uśmiecha się, ale też nie zalewa go sobą. Powiedzielibyśmy, że jest do dziecka dostrojona. W dalszej części eksperymentu matka nie reaguje na swoją pociechę. Jest obok niej, jest fizycznie obecna, ale nie odpowiada, nie uśmiecha się. W codziennym życiu tak mogłaby wyglądać reakcja depresyjna – matka zajmuje się dzieckiem, karmi je, przewija, ale nie jest w stanie na nie reagować, robi to z opóźnieniem lub też reaguje przesadnie, jej reakcje są nadmiarowe.

W eksperymencie Tronicka dziecko wyraźnie przechodzi od zaskoczenia, poprzez dyskomfort do rozpaczy. Podobnych uczuć doświadczamy w codziennym życiu, kiedy bliscy nam ludzie, z którymi łączy nas bliska i ważna relacja emocjonalna, nie są w stanie być dostępni emocjonalnie. Co jednak ważne, dorośli, dobrze funkcjonujący ludzie wiedzą, że konflikt nie oznacza całkowitego rozpadu. Mają doświadczenie wielu różnorodnych pęknięć w relacji, które prędzej czy później uda się naprawić.

Jeśli jednak ów dorosły nie miał szczęścia doświadczać naprawy, a jego świat rozpadał się wielokrotnie, wycofanie bliskiej osoby może przeżywać jak ostateczne i nienaprawialne, a z czasem sam zacząć się wycofywać i niszczyć. Dlatego właśnie naprawa jest tak ważna.

Zobacz też: Toksyczna matka – po czym ją poznać?

 

Katarzyna Mirecka

psycholożka i psychoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Nottingham. Ukończyła 4-letnie całościowe szkolenie psychoterapeutyczne w Instytucie Analizy Rasztów. Pracuje z osobami dorosłymi, dziećmi i młodzieżą, indywidualnie oraz grupowo. Od 2015 roku związana z magazynem Chcemy Być Rodzicami

Targi Mamaville – sezon wiosna 2020 czas start!

Targi Mamaville

Targi Mamaville już od sześciu lat tworzą wyjątkową przestrzeń dla kobiet w ciąży, mam, rodzin z dziećmi i wszystkich zainteresowanych tematyką rodzicielstwa. Już 01. marca rusza kolejna edycja – bądź tam z nami! 

TARGI MAMAVILLE TO:
STREFA ZAKUPÓW

Ubrania dla kobiet w ciąży czy po porodzie,
Idealna wyprawka dla Waszego malucha,
Akcesoria i dodatki do pokoju dla Waszego dziecka,
Wózki czy foteliki,
Zabawki, wydawnictwa,
Ubrania, buty, czapki, kurtki i cały asortyment dziecięcy – od niemowlaka do starszaka.

STREFA EDUKACYJNA

Jednak Targi Mamaville, to nie tylko dzieo pełen zakupów, ale też dzieo pełen ciekawych wrażeo
jakimi są bezpłatne zajęcia dla dzieci (w tym słynne „gordonki” ) oraz wykłady dla rodziców
prowadzone przez znanych i cenionych ekspertów.

STREFA ATRAKCJI DLA DZIECI

Do Waszej dyspozycji będzie bezpłatna, duża i oryginalna strefa atrakcji dla najmłodszych, w której dzieci razem z Wami będą mogli eksplorować świat nowych zabaw.

STREFA MAMY I DZIECKA

Mając także na uwadze specyfikę potrzeb kobiet po porodzie organizatorzy zapewniają przemyślaną przestrzeń do nakarmienia czy przewinięcia dziecka. Dokładają wszelkich starao, by w tej strefie
zawsze było przytulnie i pięknie!

STREFA RELAKSU

Ważnym elementem targów Mamaville jest czas na relaks w specjalnie przygotowanej strefie chillout, gdzie na wygodnych leżakach i pufach będziecie mogli odpocząć i dobrze zjeść. Tu spotkacie lokalnych wystawców, foodtrucki oraz różnorodne stoiska także wegetariańskie i wegańskie.
Przekraczając próg targów otrzymacie bezpłatny Mamaville Magazine, w którym zaprezentują się
wybrane marki dostępne na naszych targach (wraz z kodami rabatowymi) oraz przeczytacie
inspirujące artykuły czy porady ekspertów. Jednym zdaniem – trzeba tu być, aby doświadczyć krainy
Mamaville i dobrej energii jaką ze sobą niesie.

Mamaville skupia marki kreatywnych mam, zgodnie z ideą aktywizacji przedsiębiorczości kobiet, wspierania polskich źródeł pochodzenia towarów, naturalnych surowców i autorskich projektów.

KALENDARIUM
 • Kraków / 01.03 / Kraków Expo
 • Gdańsk / 08.03 / Amber EXPO
 • Wrocław / 29.03 / Stadion Wrocław
 • Warszawa / 05.04 / EXPO XXI
 • Katowice / 19.05 / MCK
 • Poznań ShopUp / 23.05 / Stary Browar

 

Redakcja

Portal o rodzinie.

Mamy TARG – targi w Łodzi, nie tylko dla mam

Mamy TARG

Targi rodzinne MAMY TARG to wydarzenie skierowane do kobiet w ciąży oraz przyszłych i obecnych rodziców, którzy cenią sobie najwyższą jakość, oryginalny design i dbałość o szczegóły. Jeżeli szukasz wyjątkowych produktów zaprojektowanych z wyobraźnią i myślą o dziecięcej wygodzie, to dobrze trafiłaś/trafiłeś!

Kolejna edycja targów rodzinnych  MAMY TARG już 29 marca 2020!

Ponad 100 wyselekcjonowanych wystawców zaprezentuje produkty zaprojektowane z wyobraźnią i myślą o wygodzie najmłodszych i ich rodziców. Będą to m.in.: niebanalne ubranka, piękne pościele i inne tekstylia, chusty i nosidła, wózki i foteliki samochodowe, kreatywne zabawki, książki, mebelki, artykuły wyposażenia wnętrz oraz odzież dla kobiet w ciąży i przydatne akcesoria dla mam.

Wszystko w jednym czasie, w wielofunkcyjnej przestrzeni łódzkiej hali EXPO.

Zobacz też: Helicopter parenting – dobre intencje, które prowadzą do kiepskich rezultatów

MAMY TARG to miejsce, w którym nie tylko zrobicie zakupy, ale także aktywnie spędzicie czas z rodziną. Na rodziców czeka wiele inspiracji i ciekawe warsztaty, a na najmłodszych liczne niespodzianki. Będą mogli smakować, poznawać, odkrywać i doświadczać wszystkimi swoimi zmysłami. Organizatorzy liczą na to, że spędzicie z nimi cały dzień. Obiecują strefę jedzenia uwzględniającą najbardziej wymagające gusta.

Ponadto czekają na Was:

➡ ciekawe prelekcje i warsztaty dla rodziców
➡ strefa animacji dla dzieci
➡ konkursy z nagrodami
➡ strefa z pysznym jedzeniem i kawą
➡ strefa dla karmiących mam

MAMY TARG vol. 9

HALA EXPO
POLITECHNIKI 4, ŁÓDŹ
29/03/2020, godz. 11 – 18
WSTĘP: 7 zł (1 os.), 10 zł (2 os.)
DZIECI do 12 roku życia GRATIS

Bilety do nabycia ONLINE ( https://evenea.pl/event/355580-93/) lub na miejscu w dniu wydarzenia.

Filmik z poprzedniej edycji targów pokazuje, jakim zainteresowaniem cieszyły się targi:

Zobacz też: „Dobra rada? Nie, dziękuję!” – okiem młodej mamy

Alina Windyga-Łapińska

Dziennikarka portalu Współczesna Rodzina. Absolwentka resocjalizacji na Uniwersytecie Warszawskim. Kilka lat pracowała w dziale HR zagranicznych firm produkcyjnych, po urlopie macierzyńskim postanowiła nie wracać i zajęła się pisaniem.

Meningokoki – czy Mazowsze będzie miało program darmowych szczepień?

meningokoki
Fot:choreograph / 123RF Zdjęcie Seryjne

Programem szczepień ochronnych przeciwko meningokolom, miałyby zostać objęte dzieci z Mazowsza, które nie ukończyły pierwszego roku życia. Na trwającą trzy lata akcję samorząd planuje przeznaczyć 3 mln złotych.

Bezpłatne szczepienia przeciwko meningokokom na Mazowszu

Choroba meningokokowa, najbardziej zauważalna w województwie mazowieckim, jest szczególnie groźna dla niemowląt pomiędzy 3. miesiącem a pierwszym rokiem życia. Może wywołać wiele chorób, a do najniebezpieczniejszych bez wątpienia zalicza się sepsa i zapalenie opon mózgowych.

Najskuteczniejszą metodą zapobiegającą zakażeniu, są zalecane przez Ministerstwo Zdrowia, ale nie refundowane przez NFZ, szczepionki. Koszt jednej dawki (z dwóch lub trzech) wynosi od 200 do nawet 450 zł. I to właśnie cena jest w tym przypadku główną przeszkodą, powstrzymującą rodziców przed zaszczepieniem dziecka. Samorząd wojewódzki, chcąc umożliwić darmowe szczepienia, postanowił przeznaczyć 3 mln złotych na trwającą trzy lata akcję. Aktualnie trwa ustalanie szczegółów, a jeśli wszystko zakończy się pomyślnie, akcja rozpocznie się w drugiej połowie 2020 roku.

Czym są meningokoki?

Meningokoki to gram ujemne bakterie chorobotwórcze, zwane inaczej dwoinkami zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Spośród 12 grup serologicznych, które zostały wyróżnione na podstawie różnic w budowie polisacharydowej otoczki, do najniebezpieczniejszych serogrup na świecie zaliczymy: A, B, C, W, Y. Z kolei najpowszechniejszym serotypem meningokoków w Polsce są te z grupy B i C.

Meningokoki – zagrożenie

Choć w większości przypadków kontakt z bakterią nie wiąże się z niebezpiecznymi konsekwencjami, to mimo wszystko meningokoki mogą spowodować:

 • zapalenie płuc,
 • zapalenie ucha środkowego,
 • ropne zapalenie stawów,
 • zapalenie opon mózgowych,
 • sepsę.

Zakażenie meningokami – objawy

Jak dochodzi do zarażenia meningokokami? Dwoinki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych rozprzestrzeniają się drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt z osobą chorą.

Z uwagi na fakt, że początkowe objawy zakażenia meningokokami, są bardzo podobne do przeziębienia, zdiagnozowanie choroby nie jest prostą sprawą. Do symptomów, które powinny zaniepokoić, i na które należy zwrócić uwagę zaliczymy:

 • gorączkę,
 • bóle stawów,
 • bóle mięśni,
 • nudności,
 • wymioty,
 • złe samopoczucie,
 • brak apetytu.

Jeśli pomimo przyjmowanych leków powyższe objawy nie ustępują, a wręcz przeciwnie – nasilają się, niezbędna jest natychmiastowa konsultacja lekarska.

W przypadku wystąpienia wysypki wybroczynowej, charakterystycznego objawu zakażenia meningokokami, należy niezwłocznie udać się do szpitala. Pamiętajmy – choroba rozwija się bardzo szybko, a w niektórych przypadkach może zakończyć się trwałymi powikłaniami, a nawet śmiercią.

Źródło: warszawa.wyborcza.pl

Zobacz też: Koronawirus – co należy o nim wiedzieć?