Przejdź do treści

Seria LEGO, która docenia „Kobiety NASA” – klocki już nie tylko dla chłopców?

lego kobiety nasa
Fot. Flickr Maia Weinstock / CC BY-NC-ND 2.0[/caption]

Powiedzieć, że role społeczne kształtują się już od najmłodszych lat, to banał. Jednak pomimo tego, że z pozoru każdy wydaje się to wiedzieć, często nie zwracamy uwagi, jak bardzo determinuje to naszą przyszłość. Jednym z przykładów są zabawki, jakimi otoczone są dzieciaki. Oto seria klocków LEGO, która – miejmy nadzieję – podbije serca wszystkich chłopców i dziewczynek.

Kreatywność i kobiecość

Chyba większość dzieci (i nie tylko) lubiło w swoim życiu zabawę klockami. Siła kreacji, możliwość budowania od podstaw własnego świata, rozwój wyobraźni – genialna zabawa. Problem był jednak taki, że większość figurek LEGO było mężczyznami. W ostatnich latach coraz częściej fani domagali się żeńskich postaci, a jedną z takich propozycji jest projekt „Kobiety NASA”. Przedstawia on jedne z najważniejszych postaci kobiecych agencji kosmicznej. Projekt został wysłany do LEGO zeszłego lata. Firma właśnie zaakceptowała jego dopuszczenie do masowego rynku, o czym donosi „mental_floss”.

Oto kobiece postaci NASA, które lepiej poznają miłośnicy popularnych klocków:

– informatyczka Margaret Hamilton, która odegrała ważną rolę w kodowaniu oprogramowania lotniczego dla misji Apollo;

– matematyczka i naukowczyni Katherine Johnson, która obliczała trajektorie dla misji Apollo i Mercury, a także jest bohaterką filmu „Ukryte działania”;

– pierwsza kobieta w kosmosie, Sally Ride;

– astronomka Nancy Grace Roman, nazywana „Matką Hubble’a”, bowiem odegrała znaczącą rolę w pracy nad Kosmicznym Teleskopem Hubble’a;

– astronautka i lekarka Mae Jemison, pierwsza Afroamerykanka w kosmosie.

Wraz z figurkami będą dostępne w zestawach takie dodatki jak teleskop, prom kosmiczny, czy też inne instrumenty naukowe. LEGO wciąż dopracowuje szczegóły. Więcej dowiemy się już być może pod koniec tego roku.

Dziewczynka z teleskopem

Jest to znakomity pomysł na promowanie kobiet w nauce, bowiem dziewczynki bardzo szybko przestają wierzyć, że ich płeć może być „bardzo, bardzo mądra”. „W wieku 6-7 lat skłonność do przyznania wyjątkowej inteligencji osobom tej samej płci, spada wśród dziewczynek nawet o 20-30 proc.” – pisaliśmy w naszym portalu [TUTAJ]. To właśnie takie myślenie powoduje, że już małe dzieci zaprzestają aktywności związanych właśnie z wysoką potrzebą intelektualnej stymulacji. Młode kobiety często rezygnują zaś z kariery naukowej, czy inżynierskiej. Nic dziwnego – może być bardzo trudno zgrać to z powszechnie panującymi przekonaniami mówiącymi o tym, że zdecydowanie lepiej sprawdzą się chociażby w zawodach związanych z funkcjami opiekuńczymi.

Ideał istnieje?

Zabawki to bardzo ważny element rozwoju dzieci i fantastyczną sprawą jest pokazywanie dzięki nim, że każdy maluch ma przed sobą otwartą drogę i nie musi być ograniczony społecznymi wymogami. Z drugiej jednak strony, istnieje ryzyko, że taka forma tylko rozszerzy wysokie wymagania na jeszcze więcej aspektów. Jest to dość kontrowersyjne podejście, ale nie sposób się z nim nie zgodzić. Opisuje je szerzej w swojej książce „Supermenki” Debora L. Spar, która opiera się na przykładzie lalek Barbie.

Kosmonautki, naukowczynie, prawniczki – dobry przykład dla małych dziewczynek. Przy tym wszystkim jednak zachowana jest talia osy, pięknie ułożone włosy, idealny bobas w zestawie obok i przystojny Ken u boku. Tym samym tworzone są kolejne trudne do sprostania standardy. O ile przed laty rola kobiety mogła wydawać się jasna – strażniczka domowego ogniska, o tyle dzisiaj okazuje się, że dochodzą nam kolejne zadania. Powinnyśmy robić kariery, skoro możemy działać na równi z mężczyznami. Powinnyśmy mieć dzieci, bo to nieodłączny element kobiecości. Powinnyśmy też pięknie wyglądać i być szczupłe, dla własnego dobra i lepszego samopoczucia. Czyż nie brzmi to jak perfekcjonizm w najbardziej toksycznym jego wydaniu?

Dziewczyny radzą sobie z tym wszystkim po dziewczyńsku. Nie winią ani mediów, ani mężczyzn swojego życia. Nie winią matek, które chciały, by we wszystkim zabłysły, ani feministek, które dały im w spadku swoje marzenia. Mają pretensje do siebie.
„Supermenki” Debora L. Spar

W pełni zgadzam się z ideą wprowadzania w świat dzieci zarówno zabawek neutralnych płciowo, jak i tych, które pokazują równość pomiędzy możliwościami mężczyzn i kobiet.  Myślę, że nowa seria figurek LEGO będzie świetnym przykładem dla maluchów. Także chłopców, bo nie chodzi tylko o ośmielanie dziewczynek, ale także o tworzenie otwartości i szacunku wśród młodych panów. Widzę jednak zagrożenie w innych stereotypach, które wciąż są szalenie silne. Jeżeli nie będziemy pracować na wielu płaszczyznach i równocześnie rozwijać między innymi ruchów Body Positive, jak i wyzwalać w kobietach pęd do wiedzy, możemy zderzyć się z przeogromnym obciążeniem. A jak pokazuje cytat z „Supermenek”, w braniu na swoje barki całego świata jesteśmy świetne. Pytanie tylko, jakim kosztem?

Fot. Flickr Maia Weinstock / CC BY-NC-ND 2.0

Źródła:mental_floss” / LEGO ideas / „Supermenki”

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, absolwentka UW. Obecnie studiuje psychologię kliniczną na Uniwersytecie SWPS oraz Gender Studies na UW.

56-latka urodziła dziecko i pobiła włoski rekord!

Dziewczynka - niemowlę /Ilustracja do tekstu: "56-latka zaszła w ciążę i pobiła rekord"
Fot. Pixabay.com

56-latka z miejscowości Treviso we Włoszech w ubiegłym miesiącu urodziła zdrową dziewczynkę. Nie byłoby to wydarzeniem wyjątkowym, gdyby nie fakt, że ciąża nie była wspomagana medycznie. To nowy włoski rekord – informuje gazeta The Local.

Dziewczynka, której nadano imię Beatriz, urodziła się w pełni zdrowa, a jej mamę okrzyknięto rekordzistką. Dotychczas najstarszą kobietą we Włoszech, która zaszła w ciążę naturalnie i w jej wyniku urodziła dziecko, była bowiem 54-letnia Giovanna Cardi.

56-latka w naturalnej ciąży? „To cud”

Poród nowej rekordzistki, która pragnie pozostać anonimowa, przyjęła załoga szpitala Angelo di Mestre w mieście Treviso (Wenecja). Lekarze nie kryli zdziwienia, że 56-latka zaszła w ciążę przez naturalne poczęcie i urodziła zdrowe dziecko.
– To cud – mówili w rozmowie z włoskim dziennikiem Correre.

Beatriz jest trzecim dzieckiem Włoszki. Ma ona już dwie córki – w wieku 28 i 34 lat.

Jak podkreślają medycy, na świecie jest niewiele przypadków kobiet powyżej 50. roku życia, które zaszły w ciążę przez naturalne poczęcie, nie poddając się wcześniej terapii niepłodności. Najstarszą z nich była jak dotąd Dawn Brooke z Channel Islands w USA, która w 1997 roku – mając 59 lat – urodziła zdrowego syna.

Źródło: TheLocal.it

Polecamy również: Brak dostrojenia między matką a dzieckiem. Jakie mogą być konsekwencje?

Natalia Łyczko

Absolwentka filologii polskiej na UW. Redaktorka i korektorka – z zawodu i pasji. Miłośniczka kawy, kotów i podróży.

Zbiórka pieniędzy na pomoc rodzinie Tomasza Mackiewicza. Uwaga na oszustów

Zbiórka pieniędzy na pomoc rodzinie Tomasza Mackiewicza
fot. Facebook Tomasz Mackiewicz

Kiedy Elisabeth Revol zeszła z Nanga Parbat, zorganizowano zbiórkę na pomoc drugiemu himalaiście Tomaszowi Mackiewiczowi. Kiedy akcja okazała się niemożliwa, zrzutka przekształciła się w zbiórkę pieniędzy na dzieci polskiego wspinacza.

W styczniu tego roku Mackiewicz oraz Francuzka Elisabeth Revol po raz kolejny podjęli próbę wspinaczki na Nanga Parbat. Zgodnie z doniesieniami dotarli na szczyt, jednak podczas schodzenia pogoda uległa załamaniu. Dodatkowo, według relacji Revol, polski wspinacz nabawił się choroby wysokościowej, ślepoty śnieżnej i licznych odmrożeń.

Partnerka sprowadziła Mackiewicza do namiotu na wysokości 7200 metrów i samotnie wyruszyła w drogę powrotną. Na pomoc himalaistom ruszyli członkowie innej wyprawy. W nocy w ciągu ośmiu godzin i przy temperaturze przy minus 40 stopni C dotarli do Elisabeth. Ze względu na fatalne warunki pogodowe ekipa ratunkowa nie zdecydowała się ruszyć w dalszą drogę po Mackiewicza.

Zbiórka pieniędzy na pomoc rodzinie Tomasza Mackiewicza

Obecnie trwają dwie zbiórki. Jedna z nich to zbiórka na pomoc rodzinie Tomasza Mackiewicza. Druga została przejęta przez siostrę himalaisty. Środki można przekazać pod podanymi adresami:

https://www.gofundme.com/rescue-on-nanga-parbat oraz

https://zrzutka.pl/gdzies-na-szczycie-gory-wszyscy-spotkamy-sie-ae8hc5

Pojawiły się również fałszywe akcje. Niektóre serwisy internetowe zaczęły podszywać się pod Fundację Kukuczki, która rzekomo zbiera pieniądze dla rodziny Polaka. Obecnie fundacja nie prowadzi takiej zbiórki.

Tomasz Mackiewicz ma troje dzieci: dwoje z pierwszego małżeństwa i jedno z drugiego małżeństwa z Anną Solską.

Źródło: Do Rzeczy, Wirtualna Polska

Anna Wencławska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Dziennikarka, pasjonatka kultur i języków orientalnych.

Fantastyczne nagrody w konkursie fotograficznym „Sen dziecka”

Tylko do poniedziałku, 22 stycznia trwa II edycja konkursu fotograficznego Sen dziecka. Organizatorzy wraz z partnerami konkursu przekazali wyjątkowe nagrody. Finalistów wyłoni wyjątkowe grono jurorek: Paulina Sykut-Jeżyna, Odeta Moro, Ewa Pacuła, Edyta Litwiniuk, Sabina Pajdowska oraz Katarzyna Kowrygo.

Co zrobić,  żeby wziąć udział w konkursie?

Konkurs Sen dziecka polega na sfotografowaniu własnej interpretacji snu maluszka i przesłaniu zdjęcia wraz z wypełnionym formularzem online. Kreatywne podejście do tematu zostanie nagrodzone. Dla wszystkch finalistów, organizator konkursu Samiboo przekazał vouchery o wartości 500 zł, 400 zł i 200zł w zależności od zajętego miejsca a zwycięzcy dodatkowo dostaną flagowy produkt marki – śpiworek „rosnący z dzieckiem”. Innowacyjny i autorski produkt dla małych dzieci, posiada moduły dzięki czemu służyć może maluszkowi aż do 4 roku życia. Wykonany jest ze specjalnych tkanin wiatro i wodoodpornych podszytych oddychającą membraną.

Fantastyczne nagrody w konkursie sen dziecka

Wyjątkowe nagrody za zajęcie pierwszego miejsca w kategorii przekazał partner konkursu, marka Pinio, wielokrotnie nagradzana za swoje produkty. Do zwycięzców obu kategorii trafi komoda lub łóżeczko z najnowszej kolekcji o nazwie Calmo. Kolekcję cechuje przede wszystkim uniwersalność, jest zarówno dla dziewczynki jak i chłopca a prosta stylistyka pozwala na swobodny dobór dodatków i dekoracji.

Jako że konkurs jest projektem fotograficznym, to nie mogło zabraknąć kultowych aparatów INSTAX MINI 9 wraz z filmami, ufundowanych przez Fujifilm Polska. Te modne, kolorowe aparaty do fotografii natychmiastowej pozwalają uchwycić ważne momenty także z życia maluszka.

W puli nagród jest również urodowy rarytas. Specjalne zestawy z najnowszej kolekcji GLOV dla mam i dzieci. Lekkie, wdzięczne produkty z pewnością będą pomocne w domu  przy pielęgnacji maluszków ale także i starszaków.

W tej edycji zwycięzcy otrzymają także sesję zdjęciową od fotowyprawka.pl a wisienką na torcie jest książka jurorki konkursu Odety Moro. „ W co się bawić?” to świetna propozycja z pomysłami zabaw dla dzieci i rodziców. Książka to skarbnica inspiracji dla każdego, nie tylko dla mam, babć i dziadków. Warto podkreślić, że autorska gaża Odety została przekazana na prowadzone przez organizację programy ochrony dzieci w najbiedniejszych krajach świata.

 

Zgłoszenia można przesyłać do 22 stycznia 2018 roku do godz. 12:00,

Więcej informacji: www.konkurs-samiboo.com

materiał prasowy

Materiał prasowy redakcja otrzymuje, gdy firmy, stowarzyszenia, fundacje i inne organizacje chcą poinformować naszych czytelników i czytelniczki o aktualnościach, wydarzeniach, eventach, nowych produktach czy konferencjach.

„Instamatka” robi zawrotną karierę w internecie. Jej profil obserwuje ponad 6 mln internautów!

"Instamatka" Oxana Samoylova
fot. Instagram samoylovaoxana

Oksana Samoylova to prawdziwa gwiazda internetu. Na swoim profilu chwali się zdjęciami z podróży i fotografiami córek. „Instamatka” ma już ponad 6 milionów fanów!

29-letnia Oksana Samoylova pochodzi z rosyjskiego miasta Uchta. Na co dzień pracuje jako trenerka personalna i zajmuje się wychowaniem trzech córek. Pasją Rosjanki są podróże i stylizacja. Zdjęcia o tej właśnie tematyce najczęściej pojawiają się na instagramowym profilu Oksany.

Zobacz także: Dlaczego warto mieć konto na Instagramie? Oto 6 powodów

„Instamatka” ma ponad 6 mln fanów

„Instamatka” trójki dzieci, która wcześniej robiła karierę w modelingu, może poszczycić się idealną sylwetką. Jej profil śledzi już ponad 6 mln internautów, a fani są zachwyceni zgrabną figurą Rosjanki.

Samoylova zdradza, że piękne ciało jest zasługą ciężkich ćwiczeń i restrykcyjnej diety. Jak przyznaje, w każdej ciąży ćwiczyła niemal do samego rozwiązania. Zobacz bajeczne zdjęcia rosyjskiej gwiazdy internetu:

Oksana Samoylova // fot. Instagram samoylovaoxana

Oksana Samoylova // fot. Instagram samoylovaoxana

Oksana Samoylova // fot. Instagram samoylovaoxana

"Instamatka" Oxana Samoylova

Oksana Samoylova // fot. Instagram samoylovaoxana

Źródło: www.frivolette.com

materiał prasowy

Materiał prasowy redakcja otrzymuje, gdy firmy, stowarzyszenia, fundacje i inne organizacje chcą poinformować naszych czytelników i czytelniczki o aktualnościach, wydarzeniach, eventach, nowych produktach czy konferencjach.