Kontrolują wszystko – metabolizm, sen, nastrój, odporność, pożądanie. To tylko część tego, na co oddziałują hormony, potężne związki chemiczne. Coraz więcej mówi się o tym, że poprzez dietę i zmianę stylu życia możemy na nie wpływać. Dlaczego zatem warto poznać je lepiej i jak możemy sobie z nimi radzić?
Jak pisze Randi Hutter Epstein, autorka książki „Pobudzeni. Skąd się wzięły hormony i jak kontrolują w zasadzie wszystko”, rządzą nami adrenalina, oksytocyna, estrogen, testosteron i wiele innych. To właśnie hormony są kluczem do zrozumienia chemicznego aspektu bycia człowiekiem.
Powoli zaczynamy rozumieć, że każdy z nas jest niewielkim stawem w obrębie rozległego oceanu związków chemicznych, zmieniających gospodarkę hormonalną.
Ta książka to niezwykła podróż przez historię endokrynologii, pokazana poprzez ludzi, którzy eksperymentowali i badali, aby jak najwięcej dowiedzieć się o znaczeniu hormonów – zarówno naukowców, jak i szarlatanów. Co więcej, pojawiają się w niej także ciekawe opisy przypadków i przezabawne opowieści – tak, o nauce i ciele można mówić z dystansem!
Rewolucja hormonalna w 14 dni
Kolejną propozycją książkową dotyczącą hormonów jest publikacja pt. „Hormony. Jak odzyskać równowagę w 14 dni”. Magdalena Wszelaki, autorka książki i twórczyni bloga Hormonesbalance.com przekonuje, jak ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu i zachowanie równowagi hormonalnej ma sposób życia i odpowiednie żywienie. Zdrowie naszych wewnętrznych organów (jelit, wątroby czy trzustki) pozwala na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, w szczególności mózgu. Warto przy tym dodać, że autorka sama borykała się z problemami zdrowotnymi i poradziła sobie z nimi właśnie dzięki zmianom diety i stylu życia.
Zobacz też: Nasza inteligencja hormonalna – dlaczego warto ją odkryć?
Bardzo często słyszymy od naszych lekarzy, że zdrowie determinowane jest przez geny. Najnowsze badania dowodzą, że „spadek” genetyczny to około 17% – nie musimy biernie czekać na kanapie, aż dopadną nas choroby naszych przodków.
Mamy moc potrzebną do tego, aby utrzymać i odzyskać zdrowie. Wspieranie trawienia, właściwego funkcjonowania wątroby, utrzymywanie prawidłowego stężenia cukru może wzmocnić organizm na tyle, by mógł odzyskać równowagę i zacząć proces naprawczy. Można z przymrużeniem oka podchodzić do powiedzenia „jesteś tym, co jesz”, ale traktowanie żywności jako swego rodzaju leku, najczęściej faktycznie prowadzi do pozytywnych zmian.
Dzisiaj wiadomo już, że standardowa dieta zachodnia doprowadziła do rozwoju chorób cywilizacyjnych m.in. cukrzycy typu II czy chorób związanych z układem krążenia.
Owszem, nikt nie mówi, że zmiana diety jest łatwa, ale skoro obietnica poprawy zdrowia jest tak realna, wystarczy zadać sobie pytanie: „Czy nie warto spróbować?”. W tym kontekście, tym większe zainteresowanie mogą wzbudzić obie wspomniane tu książki – być może któraś z nich zainspiruje Cię do zmian?
Hormony. Jak odzyskać równowagę w 14 dni – Magdalena Wszelaki Wyd. Znak
Pobudzeni. Skąd się wzięły hormony i jak kontrolują w zasadzie wszystko – Randi Hutter Epstein Wyd. Marginesy